Oturma OdasıSalon

En Sık Yapılan Dekorasyon Hataları

Evlerin dekorasyonunda renklerin önemi kadar eşyaların yerleştiriliş düzeni de önemlidir. Dekorasyon yapılırken ortamın şekli, büyüklüğü ve hangi amaçla kullanılacağı eşyaların yerleştirilişi açısından dikkat edilmesi gerekilen ayrıntılardandır.

En fazla yapılan dekorasyon hatalarından biri; plansız bir şekilde dekorasyon yapmaya başlamaktır. Bir odanın ya da evinizde herhangi bir bölgenin yerleştirilişini doğru şekilde ayarlamak istiyorsanız; ilk olarak plan yapmalısınız. Bunun için gerekirse bir kağıt üzerine taslak çizin ve nereye hangi eşyayı yerleştireceğinizi hesaplayın. Planlı bir şekilde yapılan dekorasyon sonradan pişman olmanızı engelleyecek bir ortam yaratacaktır.

Sık şekilde yapılan dekorasyon hatalarının arasında; odaların renk ahengine dikkat etmemektir. Çocuk odalarının koyu renklere boyanması, salonlarda kullanılan uyumsuz renkteki koltuklar ve duvar renkleri tamamen renk uyumsuzluğu yaratır. Odayı hangi amaçla kullanacaksanız o doğrultuda bir renk seçimi yapmalısınız.

Odanız ne kadar küçükse eşyaların boyutları da o denli küçük olmalıdır. Küçük bir odaya hacimli bir yemek masası koymak odanın alanını daraltır. Bu nedenle odanın boyutuna uygun olmayacak şekilde mobilyalardan vazgeçin. Bu dekorasyon hatası odanın içinde rahat bir şekilde hareket etmenizi engeller. Bunun yerine küçük bir yemek masası odanızın ufak bir kısmını kaplayacağı için küçük odalarda tercih edilmelidir. Değişik tarzları bir arada kullanmaktan vazgeçin. Odanız hem klasik hem de modern görünümlü olamaz. Eşyalarla kendinize bir tarz seçin ve o doğrultuda hareket edin. Klasik ve modern eşyaları bir arada kullanmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu