Oturma OdasıSalon

Ev Dekorasyonunda Dikkat Etmeniz Gereken Önemli İpuçları

Bu yazımızda sizlere ev dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken önemli ipuçlarını vereceğim. İnsaatdekorasyon’un sizlere özel olarak oluşturduğu içeriklerini okumadan evinizde değişiklik yapmanızı önermeyiz.

Küçük Odayı Büyük Göstermenin Yolları Nelerdir

Odanızın küçük olmasından şikayet ediyorsanız ve mevcut evinizde değişiklik yapmak istiyorsanız tavsiyelerimize uyarak daha ferah ve kullanışlı bir odaya sahip olabilirsiniz.

Dekorasyonda önemli olan nokta evin ne kadar büyük olduğu değildir. Doğru hamlelerle küçük alanları bile büyük gösterebilmektir. Küçük odaları geniş gösterebilmek için renklerden ve aydınlatmalardan yararlanmak doğru bir karar olur.

Küçük odaları daha büyük gösterebilmek için büyük mobilyalar yerine daha küçük ve başlıkları alınmış olan mobilyalardan yararlanmak gerekir. Depolama alanı olarak kullanabileceğiniz koltuklar size eşyalarınızı toplama açısından da imkan tanır. katlanabilir olan yemek masaları yerden istediğiniz zaman tasarruf etmenizi sağlar. Küçük odalarda mutlaka raf ve dolaplara yer verilmelidir. Açık raflar en iyi tercihtir. Dolap kullanılacaksa sürgülü olan kapaklar idealdir. Kapıların dışarı açılması odayı küçük gösterir.

Mobilya tercihinde mutlaka ayaklı olan mobilyalardan yararlanılmalıdır. Ayaklı olan mobilyalar ortamı daha geniş gösterir. Odayı daha geniş göstermek için ince ve yüksek olan aksesuarlar kullanmayı denemelisiniz. Tavana bitişik şekilde asılan uzun perdeler odanın büyük görünmesini sağlar. Kullanılan büyük boyutlu aynalarda oda da aynı etkiyi yaratacaktır.

Masa lambaları ve duvar aplikleri de iyi şekilde aydınlatılan küçük odaları büyük gösterir. Küçük odalarda birbirine yakın renkler kullanıldığında oda daha geniş gözükür. Krem rengi duvarlarla uyumlu olan krem rengi mobilyalar odanın ferah bir görünüm kazanmasını sağlar. Karmaşık desenli renkler ve duvar boyaları küçük odalarda kullanılmaz. Derinlik etkisini yok eden çok renkli eşyalarda küçük odaların daha küçük görünmesine neden olur.

Dekorasyonda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır ?

ekorasyonun incelikleri arasında yer alan renk uyumu her bölge için iyi düşünülerek yapılması gereken bir ayrıntıdır. Renkler oturma odalarında, salonda ve banyo gibi özel bölgelerde daha farklı bir şekilde seçilir.

Renk uyumunu elde etmenin en basit yollarından biri de; duvar rengi ile halı rengini aynı seçmektir. Bu durumun tam zıttını kullanarak da dekorasyonda renk uyumu yakalayabilirsiniz. Koyu renkli mobilyalar tercih ediyorsanız; halı ve perdeler açık renkli olmalıdır. Zıt renk uyumu yaparak eşyalarınızı öne çıkarabilirsiniz.

Dekorasyonda renk uyumu için mobilyalarınızla aynı renk aksesuarlar kullanmalısınız. Kullandığınız yastıklar, halı ve abajurlar mobilyalarınızla aynı renk olabilir. Bu dekorasyon örneği de tek renkden oluşan şık bir dekorasyon örneğidir.

Odanızda zemin tamamen açık renklerden meydana geliyorsa; koyu renk mobilyalar tercih edebilirsiniz. Aksesuarlarda özellikle de çiçeklerde mobilyalara uygun bir tercih yapabilirsiniz.

Mobilya ve halı rengini aynı renklerde tercih edecekseniz; duvar rengi ile zemin rengini aynı tonlarda seçmelisiniz. Bu sayede her eşya farklı şekilde ön plana çıkacak ve eşyalarınızın uyum içinde görünmesi sağlanacaktır. Renk uyumuna özen göstereceğiniz yerlerden biri de; yatak odalarıdır. Yatak odası içinde renk uyumu sağlamak istiyorsanız duvar ve perde renklerinin aynı tonlarda olmasına dikkat etmelisiniz. Koyu pembe bir perde ve toz pembe bir duvar rengi son derece uyumlu görünecektir.

Bu yazımızda restore ettiğiniz evinizi nasıl dekore edebilirsiniz şeklinde öneriler sunduk. Daha fazla öneri için İnşaat Dekorasyon‘u takipte kalın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu