BanyoMutfakSalonYatak Odası

Restorasyon Yapılan Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Bu yazımızda restorasyon yapılan evler için dekorasyon önerileri sıraladık. Fikir sahibi olmanız açısından sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Banyo Nasıl Dekore Edilir

Banyo nasıl dekore ediliyor sorusuna cevap arıyorsanız eğer hızlıca cevabınızı verelim. Banyo dekorasyonlarında önemli olan küçük alanları istediğiniz eşyalarla beraber daha ferah bir hale getirmektir. Kullanışlı olması gereken banyolarda; duvar kağıtlarının, seramiklerin ve banyo dolaplarının birbirine uyumlu olması gerekmektedir.

Havalandırma sistemleri banyoların en önemli ayrıntılarından biridir. Nemli olan banyolar buhar nedeniyle problemli bir hal alabilirler. Nemden etkilenmeyen malzemeler kullanılması oldukça önemlidir. Seramik tercihinde fazla desenli seramik modelleri kullanılmamalıdır. Küçük bir alan olduğu için banyoyu daha dar gösterecektir. Seramiklerin boyutları birbirinden değişik seçilmelidir. Tarzınızı destekleyen seramikler kullanmaya özen göstermeli ve konsept dışına çıkmamalısınız.

Banyoda genel olarak ortaya çıkarılmak istenen hissiyat ferahlık olmalıdır. Ferah görünen banyolar daha geniş görünür. Aydınlatıcı kullanacaksanız küçük boyutlu ve loş ışık veren aydınlatıcılar kullanmalısınız. Banyoda kullanacağınız renkler; beyaz, krem, açık mavi ve açık gri gibi renklerden oluşmalıdır. İddialı renkler banyoda kesinlikle tercih edilmemelidir. Yeşil ve kırmızı gibi renkler banyolar için ideal olmayan renklerin başında gelir.

Aksesuar seçerken açık renklere uygun olan daha sade renkler tercih edilmelidir. Aydınlatma gereçlerinde aplik olmayan aydınlatma ürünleri kullanılmalıdır.

Banyolarda kullanılan seramiklerin bakteri üretmesi kaçınılmaz. Bu nedenle bakteri üretmesini engelleyen kaliteli malzemeleri seçmekte fayda var. Siz de banyonuzda hem hijyen hem de ferahlık istiyorsanız yüzeyi kaliteli olan seramik seçimine özen göstermelisiniz.

Giyinme Odası Dekorasyon Önerileri

Giyinme odaları evinizde kıyafetlerinizi düzenli bir şekilde yerleştirmenizi sağlayan ve aynı zamanda giyinirken ortalığı dağıtmanızı önleyen odalardan meydana gelmektedir. Giyinme odalarınızı daha verimli bir şekilde kullanmak için bazı ipuçlarını doğru şekilde kullanmalısınız.

Giyinme odalarında çekmeceler ve raflar oldukça kullanışlıdır. Bunun için bu bölümlerin çok sayıda olması kıyafetlerinizi toparlamanız açısından uygun olacaktır. Dolaplar giyinme odalarında açık renk tonlarında tercih edilmelidir. Dolabın kapaklarından birinde boy aynası mutlaka bulunmalıdır. Dolapların modeli kapalı olmalıdır. Açık kapılı dolaplar kıyafetlerinizin tozlanmasına neden olabilir. Kullanım açısından kolaylık sağlasa da kapalı dolaplar tercih edilmelidir.

Giyim dolabı içerisinde sadece kıyafetlere yer verilmez. Bunun yanında ayakkabıların, çantaların ve hatta kemerlerin bile bulunduğu bölümler vardır. Raf sayısı azsa monte şekilde raf yaptırarak giysi dolabınızın boş yerlerini uygun şekilde kullanabilirsiniz.

Ev içinde çatı kapına sahipseniz bu kısmı giyinme odası şekline dönüştürebilirsiniz. Giyinme odanızda dolapların dışarı doğru açılmasını istemiyorsanız sürgülü kapaklara sahip olan dolapları tercih edin.

Doğru şekilde giyinebilmek için giyinme odasındaki ışığı doğru tercih etmelisiniz. Loş ışıktan ziyade odanız mutlaka iyi şekilde aydınlatılmış olmalıdır. Aydınlatma ne kadar güçlü ise giydiklerinizi o denli rahat bir şekilde görebilir ve kusurlarınızı saklamak için kıyafet tercihini doğru yapabilirsiniz. Açık renklerden meydana gelen giyinme odası duvarları küçük alanda rahat nefes almanızı sağlayacaktır. Aydınlatmaya etkisi olan duvar renkleri giyinme odanızı rahat ve ferah gösterir.

Küçük Mutfak Dekorasyon Önerileri

Küçük mutfakların tek artı yönü; sevimli görünmeleri ve kolay bir şekilde toplanma özellikleridir. Bunun dışında kadınların sürekli vakit geçirdikleri yer olan mutfak bölümünün büyük olmasında fayda vardır. Mutfağınız küçükse çeşitli püf noktaları ile daha kullanılabilir bir şekle sokabilirsiniz.

Küçük mutfakların daha büyük görünebilmesi kullanılan renklerle doğru orantılıdır. Beyaz rengin saflığı küçük mutfağınızı büyük göstermeye yarar. Dolaplar, fayanslar ve eşyalar beyaz renginden seçilirse mutfak geniş ve ferah görünür. Mutfağın aydınlık görünmesini sağlayan aydınlatmalar her zaman doğru seçilmelidir. Tek bir avize yerine tavanda spor ışıklardan yardım alabilirsiniz. Bu sayede tavanın her noktasında yer alan spot ışıklar mutfağı daha geniş gösterecektir.

Küçük mutfaklarda duvarları doğru kullanmak çok önemlidir. Duvarlara çeşitli raflar takabilir yada askılıklar kullanabilirsiniz. Çeşitli mutfak eşyalarını bu askılara asabilir ya da sevimli rafların üzerine kullandığınız eşyaları koyabilirsiniz.

Küçük bir alan sahip olan mutfaklarda küçük mobilyalar kullanmaya özen gösterin. Mutfak masasını ve sandalyesini tercih ederken standart ölçülerden biraz daha sapmalısınız. Bu sayede mutfakta gezinme alanı yaratabilirsiniz.

Mutfağınızda yer alan kapı olduğundan daha fazla yer kaplayarak mutfağı daha fazla küçültür. Bunun için kapıyı yerinden söktürerek daha işlevsel olan boncuklu perdelerden faydalanabilirsiniz. Boncuklu perdeler görsellik açısından olduğu kadar kullanım kolaylığı açısından da işlevseldir. Perde istemiyorsanız sürgülü kapıları farklı bir alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Yemek Odası Dekorasyon Önerileri

Yemek odası dekorasyonu diğer odalara göre daha farklı şekilde dizayn edilir. Renklerden çok modelin ve ortamın ölçüleri ön plana çıkar. Yemek odalarını dekore ederken odanın ölçülerini göz önünde bulundurarak dekorasyon yöntemlerini denemelisiniz.

Yemek odalarında kullanılacak mobilyaların rengi çok önemlidir. Koyu renkli mobilyalardan uzak durularak doğru bir renk seçeneği yapılmalıdır. Beyaz ve krem renk gibi mobilyalar odayı geniş göstermenin yanı sıra; ferah bir ortam yaratacaktır. Ahşap rengi mobilyaların modası her ne kadar eskide kaldıysa da; hala kullanılmaya devam ediliyor. Ahşap rengi mobilyalardan vazgeçerek daha açık renk mobilyalara yönelmelisiniz.

Yemek odalarında yer alan masa ve sandalyelerin kapıya yakın olmasına dikkat edin. Bunun nedeni kapıdan mutfağa giderken daha fazla zaman kaybetmemek. Masa ve sandalyenin renk uyumu bir ton farklı olabilir. Sandalyeler daha açık renk ve masa daha koyu renk seçilmelidir.

Yemek odasında mobilyaların çok büyük olmamasına özen gösterin. Büyük mobilyalar odada boğucu bir ortamın doğmasına neden olur. Açık renk mobilyalar hem sizin hem de konuklarınız için oldukça elverişlidir.

Yemek yerken aydınlatmanın daha loş olmasını isterseniz şamdanlar ve mumlardan destek alabilirsiniz. Yemek masasının hemen üzerinden aşağıya doğru sarkan bir avize de aydınlatma seçeneği için iyi bir tercihtir. Böylelikle yemek odasında modern bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Bu yazımızda restore ettiğiniz evinizi nasıl dekore edebilirsiniz şeklinde öneriler sunduk. Daha fazla öneri için İnşaat Dekorasyon‘u takipte kalın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu