Mutfak
Trend

Mutfak Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilir

Bugün ki yazımızda sizlere Mutfağınızı dekore ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz sizlere. Çok fazla ayrıntı verip sizleri boğmak yerine küçük dokunuşlarla neler ortaya çıkarabileceğinizi anlatacağız.

Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekilen dekorasyon öğelerinin başında eşyaların yerleştirilmesi ve düzen içinde uyumlu bir şekilde mutfağa uyum sağlaması gelir. Bu nedenle mutfakta yer alan dolaplar ve raflar büyük önem taşır. Dolaplar sadece tek boyda değil birbirinden bağımsız şekilde büyüklü ve küçüklü şekilde dizayn edilmelidir. Bardakları yerleştirebileceğiniz dolaplar olabileceği gibi büyük tencereler içinde ayrı boy dolaplar bulunmalıdır.

Mutfağınız ne kadar büyükse dolap renginizde o kadar koyu seçilebilir. Küçük mutfaklarda koyu renkli dolaplar kullanmak büyük bir dekorasyon hatası olacak ve mutfağınızı daha basık gösterecektir. Küçük mutfaklarda mutlaka açık renk dolaplar kullanılmalıdır. Parlak bir yüzeye sahip olan mutfak dolapları küçük mutfakları geniş gösterir. Işık yansıtma özelliği olan parlak yüzeyli dolaplar küçük mutfaklarda olduğu kadar büyük mutfaklarda da tercih edilebilir. Parlak yüzeyli mutfak dolaplarının temizliği için mutlaka mikrofiber bez kullanılmalıdır. Çizilmeye daha açık olduğu için kremsi malzemelerle temizliği yapılmalıdır.

Mutfaklarda uzun perde dekorasyon hatası olarak görülür. Perdenin yerlerde olmaması çok önemlidir. Zebra perdelerden yararlanarak mutfağınıza iyi bir dekorasyon görünümü kazandırabilirsiniz. Açık renkli perdelerde mutfaklar için uygundur.

Mutfak halısı seçerken dolap renklerini göz önünde bulundurun. Açık tonlardan kaçının. Temizlerken zorlanabilirsiniz. Leke tutmayan halılar ıslak mendillerle temizlenerek size temizlik açısından kolaylık sağlar. Mutfak dolaplarının üst kısmına yerleştirilen led lambalar mutfak için iyi bir aydınlatma örneğidir. Mekanın ışıklı olması her zaman daha iyidir. Küçük mutfaklar bol ışıkla aydınlatılırsa daha büyük görünür.

Halı Seçiminin Önemi?

Mutak dekorasyonu yaparken halı seçimi de çok önemlidir. Halı ve perdelerin birbiriyle uyumu dekorasyonu tamamlar. Halı tercihinde daha çok kullanışlı olan ürünlere yönelmek gerekir.

Mutak için halı seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken nokta mutfak dolaplarıdır. Mutfak dolapları ile uyumlu halde seçilen halılar göz yormaz ve sade bir görünüm sağlar. Siyah bir mutfak dolabına sahipseniz; krem rengi yada bej renk tonlarında halı seçmelisiniz. Mutfak dolaplarınız krem renklerinden meydana geliyorsa halı rengini dilediğiniz gibi seçebilirsiniz.

Mutfağınız yeteri kadar ışık almıyorsa açık renk halılar kullanılmalıdır. Mutfak daha aydınlık görüneceği için yerden tasarruf sağlanmış olur. Açık renklerden meydana gelen halıların temizliği de bir o kadar zor olacaktır. Bu ayrıntıya dikkat etmeyi unutmayın.

Renk zıtlıkları içeren halı renkleri de mutfak için ideal olabilir. Kahverengi ve krem rengi, ekru ve pudra rengi gibi ikili renkler mutfak halıları için tercih edilebilir. Mutfağa halı seçerken görünümü dışında kullanışlı olması da son derece önemlidir. Açık renk halılar lekeleri olduğu gibi gösterir. Temizlenmesi oldukça güç olan açık renk halılar kalabalık ailelerde özellikle tercih edilmemelidir.

Mutfak oldukça hareketli bir bölüm olduğu için kalabalık aileler halı seçimini daha çok ufak boyutlu halılardan yana kullanmalıdır. Küçük çaptaki halıların silkelenmesi ve temizlenmesi de kolaydır. Küçük halı tercihini paspas boyutunda olan halılarla bile sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda restore ettiğiniz evinizi nasıl dekore edebilirsiniz şeklinde öneriler sunduk. Daha fazla öneri için İnşaat Dekorasyon‘u takipte kalın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu