• Anasayfa
    • İNŞAAT DEKORASYON
    • .
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret47252
Konut satışlarının artmasıyla şantiyeler hızlandı

Konut kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte bekleyen vatandaş alıma geçti. Konut piyasasında canlanma başlayınca şantiyeler de hareketlendi. Hem yavaşlayan işler hızlandı, hem de gayrimenkul şirketleri yeni projeler hayata geçirmek için düğmeye bastı. Uzun süredir yeni ruhsat alımlarında düşüş olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri artan taleple birlikte projelerin öne çekileceğini, 2021’in yatırım yılı olacağını dile getiriyor.

BETONDA TARİHİ ZİRVE

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), açıkladığı ‘Hazır Beton Endeksi’ 2020 haziran ayı raporu da inşaat sektöründeki yükselişe işaret ediyor.

Haziran ayında Hazır Beton Faaliyet Endeksi’nin tarihi zirveyi gördüğünü söyleyen THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Faaliyet Endeksi’nin yanı sıra Beklenti Endeksi ve Güven Endeksi de yükseldi, eşik değeri aştı. Haziran ayı, inşaat sektöründe faaliyetlerin uzun zamandan sonra en yoğun olduğu ay oldu. Endeks verileri, pandemi sonrasında haziran ayında başlayan normalleşme sürecinde başta kamu bankaları olmak üzere konut kredi faizindeki düşüşün konuta olan ilgiyi üst seviyeye çıkardığını net bir şekilde ortaya koyuyor. Talepteki patlama arz tarafına olumlu yansıyarak yeni inşaat yapma iştahını artırdı ve inşaatlar hız kazandı. Türkiye’nin salgında elde ettiği başarıda bir geriye gidiş olmaması durumunda inşaat sektöründeki ivmenin devam etmesi beklenmeli. İnşaat sektörü yılın ikinci yarısında özellikle istihdam ve büyüme ile ilgili önceki kayıplarını telafi ederek ekonomiye büyük katkı sağlayacak” dedi.

Endekslerin oluşturulmasına esas teşkil eden anket ile firmalara 9 soru soruluyor. Her bir endeksin değeri 100’ün altında ya da üstünde olmasına bağlı olarak yorumlanıyor. 100’ün üzerinde olması durumunda önceki aya ait faaliyetin ya da gelecek döneme ilişkin beklentinin olumlu yönde geliştiği yorumu yapılıyor. Çalışmada 3 farklı endeks türetiliyor. Hazır Beton Faaliyet Endeksi ile hazır beton firmalarının geçmiş bir aylık faaliyetlerinin sonuçları, Hazır Beton Güven Endeksi ile teşebbüslerin güven seviyesi, Hazır Beton Beklenti Endeksi ile firmaların üç aylık dönemde faaliyetlerinin hangi seviyede olacağına ilişkin beklentiler hakkında bilgi ediniliyor. Hazır Beton Endeksi ile endekslerin tümünü içeren bileşik endeks elde ediliyor.

POZİTİF ŞOK ETKİSİ

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, konut kredi faizlerinin düşmesinin konut piyasasında pozitif şok etkisi yarattığını söyledi.

 

  
220 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın