• Anasayfa
    • İNŞAAT DEKORASYON
    • .
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret47253
ABD ve Rusya kâbus listesinde 1 ve 2’nci sırada.. Süper güçleri korona sarstı

Günümüzde mali imkânlarının önemli bölümünü silahlanmaya harcayan iki süper güç ABD ile Rusya, ‘hatalı yatırımlarının’ sonucunda gözle görülmeyen 100 nanometre (milimetreden 10 bin kat küçük) boyuttaki koronavirüse yenik düştü. ABD 1 milyon 350 bin hastayla ‘kara liste’de liderliğini elinde bulundururken, salı gününden itibaren Rusya da 232 bin vakayla ikinci sıraya yerleşti. İsveç merkezli Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) raporuna göre, ABD silahlanmaya 2019 yılında 732 milyar, Rusya ise 65 milyar dolar harcadı. ABD silah harcamaları listesinde bir numara, Rusya ise dört numara.

RUSYA’DA SAĞLIK SİSTEMİ İÇLER ACISI

ABD Başkanı Donald Trump ülkesinin koronavirüs karşısında uğradığı yıkımı dış düşmanlarla izah etmeye çalışıyor. Trump’ın gösterdiği bir numaralı suçlu COVID-19’un ortaya çıktığı ve dünyaya yayıldığı Çin. Trump’tan farklı bir yolla koronavirüs krizini açıklamaya çalışan Rusya’nın lideri Vladimir Putin işi ‘kadere’ bağladı. Putin, 2007 yılından bu yana küresel jeopolitik kavgalar uğruna ülkede ilgi görmeyen sağlık sisteminin içler acısı durumuna değinmeyi tercih etmedi. Önceki gün Rusya halkına hitaben yaptığı konuşmasında, “6 haftalık karantina süresini sağlık sistemimizi hazır duruma getirmek için kullandık” demesi dikkat çekti. Rus lider, yıllardır süren kendi yönetiminde sağlık sisteminin bu hale nasıl geldiğini ise izah etme ihtiyacı duymuyor. Salgının kara listesinde dün ikinci sıraya yerleşen Rusya’da yaklaşık bir haftadır her gün 10 binden fazla yeni hasta tespit ediliyor. Son 24 saatte 10 bin 899 yeni vaka bulunan ülkede resmi rakamlara göre can kayıpları ise 107 artarak 2 bin 116’ya yükseldi.

PESKOV’UN TESTİ POZİTİF

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Sözcüsü Dmitriy Peskov, dün COVID-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu. Interfax ajansına konuşan Peskov, “Hastayım. Hastanede tedavi görüyorum” dedi. Peskov’da koronavirüs görülmesi ‘Putin ile en son ne zaman görüştü’ sorusunu akıllara getirdi. Ancak Kremlin yetkilileri son direkt temasın üzerinden dört hafta geçtiğini söyledi. Böylece Peskov, Rusya yönetiminde virüse yakalanan dördüncü üst düzey yetkili oldu. Koronavirüse daha önce Başbakan Mihail Mişustin, İnşaat Bakanı Vladimir Yakusev ve Kültür Bakanı Olga Lyubumova yakalanmıştı.

  
386 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın