• Anasayfa
    • İNŞAAT DEKORASYON
    • .
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam116
Toplam Ziyaret47325
inşaat sektörü son durum
Lokomotif sektör inşaat, durgunluğu aşıyor. Sektörün performansı ülke ekonomisi için de büyük öneme sahip. Akıllara takılan sorulara yanıt aramak üzere sektördeki son durumu ve gelecek beklentilerini Arteşaries Yapı Kurucu Ortağı Kubilay Kırçı anlattı. İşte Olay Gazetesi'nden Feridun Eyüpoğlu'nun o yazısı..

.
 Herkesin öncelikle odaklandığı son sorudan başlayalım.Çünkü vatandaşın fiyat duyarlılığı fazlasıyla yüksek! Sektöre uzun yıllar hem bir profesyonel hem de firma sahibi olarak katkı sunan Kubilay Kırçı’nın bu anlamda çok önemli bir uyarısı oldu.“Benim görüşüm 2020’nin yaz ayları itibarıyla konut fiyatlarında ciddi bir artış olacağı yönünde.Çünkü, bitmiş proje stokları eriyecek. Ve birikmiş olan maliyetler yeni projelere yansıtılacak.Talep de artmaya başladığı için sıfır konut alımlarında fiyatlar kaçınılmaz olarak yükselecek.

Dolayısıyla kış ayları alım için gayet iyi bir zaman. ”Yani Kırçı’ya göre 2020 yaz aylarında maliyet, arz ve talep faktörleri keskin fiyat artışlarına yol açacak.Dolayısıyla konut edinmek ya da yatırım yapmak isteyenlerin acele etmesi şart.Peki faizlerdeki gerileme sürecek mi?

Vatandaş faizlerin düşmesini beklemeli mi?

Konut piyasası faizlerde başlayan düşüş sayesinde canlanma sürecine girdi.Faizler bir miktar daha düşebilir.Ancak fiyat artışları daha yüksek oranda olacağından beklemek riskli.Yani konut alımının tam zamanıdır.”

Dipten çıkış sinyalleri veren inşaat sektörünün doğru projelere ve fizibiliteye odaklanması gerektiğini vurgulayan Kırçı, sektörün büyümesi iki temel unsura bağlı.“

Yeni imarlı konut alanlarının oluşturulması gerekiyor.Çünkü bizim maliyetleri artıran en önemli faktör arsa payları.Tabii ki yeni alanların altyapısını getirmek gerekiyor. Burada beledeyilere görev düşmekte.Kentsel dönüşüme de yeni bir sistemle çeki düzen verilmesi gerekiyor.

”Kubilay Kırçı, kurumsal yapıda sektörün gerçek temsilcilerinin öne çıkması halinde de sağlıklı bir büyümenin mümkün olabileceği görüşünde.“Firmaların ortaklık yapısında mutlaka mühendis ve mimarlara yer verilmesi lazım. Şirket sahibinin mühendis veya mimar olması lazım.Bir mühendis bir eczane açamıyor. Eczane açabilmek için eczacı olmak lazım.Ama Türkiye’de herkes inşaatçı olabiliyor!

Bu meselenin şirketlerin ortaklık yapısında çözülmesi gerekli”.Gelelim konut alırken öncelikle dikkat edilmesi gerekenlere...

“Bir bütün olarak zemin, lokasyon ve proje önemli.Öncelik depremsellikte olmalı.Bina kalitesinde olmalı.Oysa vatandaş önceliğini fiyat ve iç donanıma vermekte!Alım yaparken betonarme kalitesine de bir bilen vasıtasıyla ekspertiz yaptırmak lazım.Isı ve ses yalıtımı gibi bileşenler de çok önemli”. 

  
750 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın