• Anasayfa
    • İNŞAAT DEKORASYON
    • .
Üyelik Girişi
Site Menüsü
Site Haritası
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam70
Toplam Ziyaret47072
'İnşaat sektörü kırılgan dönem geçiriyor'

KPMG Türkiye tarafından açıklanan "İnşaat Sektörel Bakış 2019" raporuna göre, ekonomideki dalgalanmaların etkisiyle 2018'de de daralmaya devam eden sektörde son dört yıldır büyüme ivmesi yavaşlarken, GSYH'dan aldığı pay da küçülüyor.

Rapora göre, son bir yılda sektöre verilen teşvikler ve yapılan kampanyalar kalıcı bir toparlanma süreci başlatmaya yetmezken; 2019 inşaat sektörü için dikkatli adımların atılacağı bir yıl olacak.

Yaşanan daralma sebebiyle inşaat sektörünün genel istihdam içindeki payının da düştüğü belirtilen rapora göre, asgari ücret artışı da sektörde maliyetler üzerine ilave bir yük getirecek.

Sektörün 2019'da toparlanabilmesi için finansal piyasalarda istikrarın ve bunun pozitif yansımanın en kısa süre içinde ortaya çıkması gerektiğini belirten KPMG TürkiyeAltyapı ve İnşaat Sektör Lideri İsmail Önder Ünal, konut sektöründe satışların yükselmesi için faizlerin kalıcı olarak gerilemesi ve tekrar tek haneli seviyelere çekilmesinin önemine işaret etti.

Hükümetin 2019'da sektörü canlı tutacak enstrümanları devreye alma uygulamalarına devam edeceği öngörüsünde de bulunan Ünal, 31 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçimlerin de alt yapı yatırımlarını canlandırabilecek bir unsur olduğunu belirtti.

  
612 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın